SPATİFILYUM BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

SPATİFILYUM BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


SPATİFİLYUM(YELKEN ÇİÇEĞİ, BARIŞ ÇİÇEĞİ)
 

Barış zambağının parlak yaprakları ve kaşık şeklindeki ilginç beyaz çiçekleri, her ortama stil katar. Düşük ila orta ışık koşullarında iyidirler. Ancak parlak ışıkla daha iyi çiçek açarlar. Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin.

Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır? Barış çiçeği Spatifilyum ve Yelken Çiçeği isimleriyle de bilinir. Barış çiçeğinin özelliği sürekli zambağa benzeyen beyaz çiçekler açmasıdır. Salon çiçeklerinden biri olan barış çiçeğinin bakımı, sulanması, saksı değişimi ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz.

Peki Barış çiçeği nasıl sulanmalı? Özellikleri nelerdir? İşte yanıtlar…

Toprak:Lifli ve kumlu toprakları tercih ederler

Işık:Gölge ve yarı gölge alanlardan hoşlanır. Direkt güneş ışığını sevmez.

Isı:Gelişme döneminde ortalama 18-20 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Kış aylarında 15 derece sıcaklık yeterlidir.

Su:Toprağı kışın nemli tutulmalı, kireçsiz ve ılık suyla sulanmalıdır. İlkbahar ve yazın fazla su ister ama toprağını aşırı sulu hale getirmeyin.

 

 

 BARIŞ ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

Barış çiçeği (Spatifilyum) çeşitli cinslerde bulunabilir. Örneğin sadece bir ya da iki çiçek açan cinsleri de vardır, çok fazla çiçek açan çeşitleri de ...
 

BARIŞ ÇİÇEĞİ (SPATIFILYUM) BAKIMI NASIL YAPILIR?

Barış çiçeğinin bakımı için öncelikle yapraklarına bakmak gereklidir. Sararmış yapraklar köke yakın bir kısımdan kesilmelidir.

Spat çiçeğinin yapraklarının kuruması çiçeğinizin öldüğü anlamına gelmez. Çiçek gelişirken bazı yapraklarını kurutabilir. Bir iki yaprağın kurumasının hiçbir önemi yoktur. Eğer çiçeğin bir anda birden fazla örneğin 7-8 yaprağını çürütmeye başladıysa bu bitkide bir sorun olduğu anlamına gelir.

 

Yelken çiçeği (SpathIphyllum) beyaz çiçeğiyle zarif bir görüntüye sahiptir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarına, çiçeğine ve köklerine zarar verir. Toprak nemli kalıncaya kadar sulamalısınız ve suyun toprağın her tarafına ulaştığına emin olun. Bitki, genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer. Sararmış veya çürümüş yaprakları makas ile kesin.

 BARIŞ ÇİÇEĞİ SAKSI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?
 

Diğer bitkilerde de olduğu gibi yelken çiçeğinde de senede bir ya da iki senede bir kez, önceki saksıya göre iki parmak daha geniş bir saksıya alınıp, etrafına toprak desteği verilmeli. Spatıfılyum çiçeğine bu şekilde bakmaya devam edebilirsiniz.

 SAKSI DEĞİŞİMİ NE ZAMAN YAPILMALI?

 

Genellikle bitkilerde saksı değişimi havalar soğumadan ve aşırı sıcak olmadan önce ilkbahar ortaları ya da ağustos sonu gibi yapılır. Barış çiçeği saksı değişimi de ilkbahar döneminde yapılabilir. Fakat sürekli saksı değişimi yapılmasını sevmez. Bitki yer değişikliğinde küsebiliyor ve toparlanması zaman alıyor. Bu nedenle iki yılda bir yapılabilir.

 BARIŞ ÇİÇEĞİ (SPATIFILYUM, YELKEN ÇİÇEĞİ) NASIL SULANIR?

Spat çiçeği suyu sever. En sağlıklı su kontrolü ise, suyu vermeden önce bitkimizin toprağına parmağınızı hafifçe sokarak nemini kontrol etmemizdir. Eğer nem varsa kesinlikle su verilmemelidir.

 

SOLMUŞ BARIŞ ÇİÇEĞİ NASIL CANLANIR?

Eğer uzun süre su vermeyi unutursanız yaprakları serilmiş halde görebilirsiniz. Bu halde bulduğunuz barış çiçeğini çöpe atmayın. Yaprakları bir araya toplayın ve geçici olarak bir ip ya da kuşak yardımı ile bağlayın. Suyun içinde yarım saat bekletin.

Toprak bu sayede suyu çekecek ve bir gün boyunca bağlı beklettiğiniz barış çiçeğine yavaş yavaş verecektir. Yaprakların yeniden eski haline döndüğünü göreceksiniz. Yelken çiçeği kolay kolay ölen bir çiçek değildir.

 Spatifilyum çiçeğinin yapraklarına dilerseniz vitamin verebilir, yaprakları silebilirsiniz. Yelken çiçeğini isterseniz duş da aldırabilirsiniz.

BARIŞ ÇİÇEĞİ YAPRAKLARI EĞİLDİYSE ÇÖZÜM BASİT

Barış çiçeği büyürken güneşe göre yapraklarını eğecektir. Bunu engellemek ve her yönden eşit olmasını sağlamak için çiçeği haftada bir kez çevirmeniz gerekecektir. Bu şekilde orantılı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.