PHALAENOPSİS (ORKİDE) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

PHALAENOPSİS (ORKİDE) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


 

Orkide/Phalaenopsis

Orkide/Phalaenopsis aydınlıktan hoşlanır. Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu yaşar. Yapraklarına bakarak ihtiyacını anlayabilirsiniz. Yapraklar koyu yeşil ve yumuşaksa bitki az ışık alıyor demektir. Bunun için yerini mutlaka değiştirmelisiniz. Sarımsı ya da kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Beyaz, pembe, sarı, mor gibi farklı renklerde ve bambu orkide, minyatür gibi farklı türleriyle evinize misafir edebilirsiniz.

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Toprak: Özel orkide toprağında en sağlıklı gelişimi gösterir.

Işık: Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu olur.

Isı: Ortam sıcaklığının kışın 20 dereceden aşağı, yazın 25 dereceden yukarı olmasını istemez.

Su: Yazın bol su ister. Yapraklarına kireçsiz su püskürtün. Bunu yaparken çiçeklerine su gelmemesine özen gösterin.

 

Orkide (Phalaenopsis) çiçeklerinin narin görüntüsüyle bulunduğu mekanda dikkat
çeker. Kış aylarında bitkinizi aşırı soğuktan korumalısınız. Kökten ayırma yöntemiyle üretebilirsiniz. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince bölümler yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler yetiştirebilirsiniz.

 ORKİDE HANGİ BÖLGELERİ SEVER? 

Pencere önü çiçeği olarak tabir edilen Orkide filtrelenmiş gün ışığı olan her yeri çok sever. Eğer bitkinin yerini sevdiğini nasıl anlayabilirim diyorsanız yeşil yapraklarının gün ışığına eğilimini gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

EVDE ORKİDE BAKIMI, PÜF NOKTALARI 

Orkide yaprakları dik ve dolgun yapıda olmalıdır. Orkide bitkisi bakımında şeffaf saksı tercih ederseniz kökler ve bitkinin gelişimi açısından güzel sonuçlar elde etmiş olursunuz.

Gün ışığına ihtiyacı çok fazla olan orkidenin bakımında dikkat edilmesi gereken önemli husus güneş ışığına dik açıyla maruz kalmamalıdır.

 ORKİDENİN SULANMASI NASIL OLMALI? 

Orkide toprağı ayrıdır. Yetiştirirken bu özel toprağı kullanmanız gerekir.

Orkide bakımında en önemli noktalardan biri de toprak nemini dengeli bir şekilde korumaktır. Kökleri çürütmeyecek şekilde sulama yapılmalıdır.

Haşlanmış yumurta suyunu dinlendirip orkide bitkinizi bu suyla sulayabilirsiniz.

Orkidenin çiçekleri solduğunda kendiliğinden düşmesine izin verilmelidir. Çiçeklerin solması bitkinizin ölmesi anlamına gelmez. Bitki bir süre sonra yeniden tomurcuk verir.

Orkide eğer belli bir yaşa geldiyse alt yapraklarını sarartması doğaldır. Yine yapraklarının kendiliğinden düşmesine izin verilmelidir.

 

 

 

 ORKİDE KÖKLERİ ÇÜRÜRSE NE YAPILMALI? 

Aşırı sulama, güneş ışığına bağlı yanık ve mantari hastalıklar nedeniylede bazı sararmalar olabilir. Bu durumda bitkinin yeri değiştirilmeli ve bakımı uygun şekilde yapılmalıdır. Orkide kökleri çok sulamadan kaynaklı çürüme yapabilir. Bu durumda bitki saksıdan çıkarılıp köklerdeki nem bir bezle alınmalı, çürüyen ve içi boşalan kökler temizlenip yeniden saksıya dikilmelidir.

-Orkide yeteri kadar hava ihtiyacını sağlayamazsa hava kökleri dışarı doğru büyüme gösterir. Aslında orkide bir ‘Airplant’ üyesidir. Yani hava bitkisi. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız topraksız halde herhangi bir yere dekoratif olarak asarak da  bakımını sağlayabilirsiniz. Orkidelerin hava ihtiyacını iyi bir şekilde karşılamak için hava delikleri geniş olan saksılar tercih edilmelidir.

 EVDE ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR? 

Orkide bitkisini bir çok yöntemle çoğaltabiliriz. Fakat en iyi sonuç alabileceğiniz yöntemlerden bahsetmem gerekirse keiki ayırma ve vejetatif üreme ile sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

 

ORKİDENİN YAPRAKLARINA DİKKAT 

Bitkinin yaprakları, ışık alımının yeterli olup olmadığının en iyi göstergesidir. Bitkinizin yaprakları koyu yeşil ve yumuşaksa, bu bitkinin az ışık aldığını; sarımtırak yeşil ve hatta kızarmaya dönük ise ışığın fazla olduğunu belirtir. Eğer yapraklar canlı ve açık tonlarda bir yeşilse; bu doğru ve yeterli ışık aldığını gösterir.

Işık yan taraflardan değil tepeden yansımalıdır.

 ORKİDENİN SULANMASI İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR 

Sulama önemli. Musluk suyu, klor ve kireç ihtiva ettiğinden uygun değildir. Oda sıcaklığında olan doğal kaynak suyu, hazır su ya da yağmur suyu kullanabilirsiniz.

Saf sular da yeterli oranda mineral olmadığı için uygun değildir. Bitkinin toprağı her zaman hafif nemli olmalıdır. Sulama yaparken çiçekleri ıslatmayın. Saksı altlığında su birikmesine izin vermeyin. Orkideler genellikle ağaçların üst bölümlerinde yahut orman altı çürüntülerinde yetiştikleri için çok iyi drenaj isterler.

Sulama işlemini sabah saatlerinde yapın. Akşam yaparsanız kurumaz ve çürüme riski oluşur.

YÜKSEK NEM İSTERLER 

Yüksek nem ister. Bir püskürtücüyle yapraklara her sabah ılık su püskürtmeli ama çiçeklerin ıslanmamasına itina edilmelidir. En iyi metot çakıllı tepsi kullanmak olacaktır. Bu yöntemle drenaj problemi de azalacak ve bitkiniz sıcak tutulacaktır.

Sıhhatli ve uzun ömürlü olması, beslenme şekliyle doğrudan ilgilidir. Evde orkide bakımı için özel olarak hazırlanmış sıvı gübre ile bitkinizi yazın 2, kışın ise 4 haftada bir beslemelisiniz. Ancak gübrelemede dozajı fazla kaçırmanız bitkinize yarardan ziyade zarar verir.

Normal toprak kullanmayın. Bulabilirseniz, orkideler için hazırlanan özel torfları kullanın.


 

 ORKİDE SAKSISI VE TOPRAĞI NASIL OLMALI? 

Saksı şeffaf olmalı; köklerin ışık alması gerekir. Saksı toprağı olarak olgunlaşmış çam kabuğu ve yosun kullanmalısınız. Kışın güneş görebilir, ancak yazın görmemelidir. Limonluk gibi nemli ve sıcak yerleri sever. Potasyum içeriği yüksek, organik gübreler kullanabilirsiniz.