MARANTA (DUA) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

MARANTA (DUA) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


DUA ÇİÇEĞİ (MARANTA)

Dua bitkisi olarak da adlandırılan maranta bitkisi, geceleri dua ediyormuş gibi kıvrılan oldukça damarlı yapraklara sahiptir. Orta derecede ışık aldığı sürece bakımı kolay bir bitkidir. Sulamalar arasında toprağın biraz kurumasını bekleyin.

Calatheas isimli dua çiçeği ise bakımı kolay bitkilerdendir. Dolaylı güneş ışığı sever. Direk ışık alırsa yaprakları solgun görünüme kavuşur. Islak veya kuru olmayan eşit derecede nemli toprakları sever.

 

DUA ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR?

Dua çiçeği, geceleri şeklini fiziksel olarak değiştirir. Adeta dua eden bir kişinin ellerini andırır. Bu fiziksel değişikliği nedeniyle dua çiçeği ismi verilmiştir. Dua çiçeğinin tüm türlerinde aynı özellik bulunur.

 DUA ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dua çiçeği bakımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Hassas yapraklara sahiptir. Sıcak havaları sever fakat soğuk havadan çok çabuk etkilenir. Soğuğa maruz kaldığında yapraklarında kuruma meydana gelir ve bitkinin hastalanmasına neden olabilir.
 

 

 

 DUA ÇİÇEĞİ GÜNEŞ İHTİYACI VE SULAMA

Ortam olarak yarı gölge alanları sever. Işığa çok maruz kalmaktan  hoşlanmaz. Bunu yaprak rengini açarak bizlere bellli eder. Yaz döneminde sulanmaktan çok hoşlanır. Fakat kışın daha seyrek sulama ister.

Yapraklarının su püskürtücülerle nemlendirilmesinden hoşlanır. Eğer ortam çok kuruysa yaprak uçlarında kurumalar meydana gelir. Yaz döneminde bolca nemlendirebilirsiniz.

 NEMLİ TOPRAK SEVER

Nemli toprakta yaşamayı sever. Fakat bu toprağın sürekli çamur halinde olması demek değildir. Toprağa dokunduğunuzda hafif bir nem hissetmelisiniz. Islaklık ve nem birbirinden ayrıdır. Buna dikkat edilmelidir.

 DUA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Dua çiçeği bakımı doğru yapılırsa çoğaltılması çok basittir. Kökten çıkan yeni sürgünler başka saksıya aktarılarak çoğaltılır