KALANCHOE ( KALANŞO ) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

KALANCHOE ( KALANŞO ) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


 

KALANŞO

Kalanşo/Kalanchoe

Kalanşo/Kalanchoe, Şubat-Mayıs ayında açan çiçekleri dekoratif, güzel bir bitkidir. Kumla karıştırılmış funda toprağında sağlıklı gelişim gösterir. Işığı sever aynı zamanda sıcak ortamlarda mutlu olur. Bakımı kolay bir bitkidir. Fazla su istemez, toprağın nemli olmasına dikkat edin. Turuncu, sarı, pembe, kırmızı gibi farklı renklerde olan çiçekleri saksı içinde pencere önünde yetiştirebilirsiniz.

 

KALANŞO ÇİÇEĞİ BAKIMINDA PÜF NOKTALAR

Kalanşo bitkisi (Kalanchoe)turuncu, pembe, beyaz, sarı gibi renkte açan çiçekleriyle evlere yakışan en güzel bitkilerden biridir.Ateşki Katy adıyla da bilinen kalanşo, sukulent ailesine aittir.Bakımı çok kolay olmakla birlikte yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Eğer ev içerisinde bakacaksanız mutlaka düzenli havalandırılan bir oda tercih etmelisiniz. Ayrıca ısıtıcı kaynaklardan uzak bir noktada bakmalısınız (kalorifer, soba gibi). Aydınlık ortam olarak filtrelenmiş gün ışığı tercih etmelisiniz.

 

Toprak:Kumla birebir karıştırılmış funda ve bahçe toprağı onun için idealdir.

 

Işık:İlkbahardan kışa kadar doğrudan güneş ışığı almayan, kışın ise aydınlık bir yere yerleştirin.

 

Isı:Aşırı soğukla arası iyi değildir. Kış aylarında 5 derecenin altında sağlıklı gelişim gösteremez.

 

Su:Su isteği azdır. Kışın çok fazla sulanmamalı, ancak kuruması da önlenmelidir.

 

 

SICAKLARDAN HOŞLANMAZ

Kalanşo çiçeklerini sonbahardan ilkbahara kadar açar. Fakat yazın çiçek açmaya bir süre ara verir. Sıcaklardan hoşlanmayan bir bitkidir.

Düzenli sulama yapmanız ve kuruyan çiçekleri budamanız bitkinin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.

Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda bakım yapıldığında bitkiyi kaybetmeniz söz konusu olabilir.

Bağışıklığı düşük bir bitkidir. Bu nedenle kısa sürede (ünlü bit )gibi hastalıklara yakalanmaya müsaittir. Eğer bitkiniz hastalanırsa mutlaka bitki saksıdan çıkartılmalı ve köklerinde var olan eski toprak temizlenmelidir. Gözle görülen yerler pamuk yardımıyla temizlenmeli ve bitkiye arap sabunlu su hazırlanıp bir püskürtücü yardımıyla sıkılmalıdır. Yeni saksıda yeni toprakla dikimi gerçekleştirilmeli ve toprağın en üstüne toz tarçın serpilmelidir.

 KALANŞO ÇİÇEĞİ EKİMİ VE ÇOĞALTILMASI

Kalanşoyu çoğaltmak çok basittir. Herhangi bir dalını koparıp tekrar toprağa dikmeniz yeterlidir.

 


 

KALANCHOE SİNEKLENMESİ

Kalanşo sineklendi ve ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Öncelikle kalanşo sineklenmesi sık rastlanan bir durum. Böyle bir durumda asıl sorun topraktaki beyaz canlılardan kaynaklıdır. Bitkiyi topraktan çıkarıp toprakları iyice silkeleyin ve kökleri yıkayarak kurumaya bırakın. Bitkinin herhangi bir yerinde başka zararlı canlının olmamasına dikkat edin. Fırça ile bu canlıları uzaklaştırabilirsiniz. Daha sonra farklı toprak ve saksı ile yeniden dikin.

 KALANŞO TOPRAĞI NEDEN KÜFLENİR?

Kalanşo toprağı küflendiyse sorun fazla su vermeniz ya da çiçeğin toprağının güneş görmeyen bir alanda olduğu anlamına gelir. Çiçek fazla ıslak bir topraktaysa, kökleri çürümeden toprağı değiştirilmelidir.