DRACAENA BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

DRACAENA BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


 

 

DRACAENA
 

Dracaena güçlü, mimari bir forma sahiptir ve orta ila parlak ışığı, hafif nemli toprağı sever. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Yoksa yapraklarını düşürür ve bitkiniz mutsuz gelişim gösterir.

DRACAENA MARGİNATA BAKIMI

 

Geniş bir sıcaklık toleransına sahip olması nedeniyle evler ve ofisler için büyük saksı bitkileri olarak çok popülerdir. İyi drene olan toprağa ekilmeli ve büyüme mevsimi boyunca düzenli olarak sulanmalıdır.

Çeşitli ışık koşullarında yaşayabilmeyi başarsalar da dolaylı parlak ışıkla en iyi şekilde gelişim gösterirler. Mekanınıza güzellik katmanın yanı sıra, ev havanızdaki zararlı kimyasalların uzaklaştırılmasında da faydalıdırlar.

En iyi dolaylı parlak ışıkta büyüse de kısmi gölgede de hayatta kalabilir. Düşük ışık koşullarında tutulan bitkilerin daha yavaş büyüyeceğini ve daha az yoğun renkli daha küçük yapraklar oluşturacağını unutmayın!

Ek olarak, Dracaena marginata’yı doğrudan güneş ışığı alan bir yere koymamaya dikkat edin. Işığa çok yakın olması nedeniyle yaprakları kolayca yanabilir.

Saksı bitkisi olarak yetiştirirken gevşek, iyi drene edilmiş bir toprak karışımı kullanın. Turba yosunu ile değiştirilmiş tınlı toprak idealdir. Seçtiğiniz kabın büyüklüğü ve derinliği bitkinin kök sisteminin rahat etmesi açısından önemlidir.

 

 DRACAENA MARGİNATA NASIL SULANIR?

Dracaena marginata’yı sulamadan önce toprağın üst yarısının kurumasını bekleyin. Bitki yapraklarında kahverengi uçlar gözlemlerseniz çok fazla sulama yapmış olabilirsiniz. Ya da kullandığınız suyun çok fazla tuz veya florür içerdiğinin ve bu da renk değişikliğine neden olabileceğinin bir işaretidir. Bitkinin sarı yaprakları varsa bu genellikle daha fazla suya ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

 

 

DRACAENA MARGİNATA ÇİÇEK AÇAR MI?

Yavaş büyüyen Dracaena marginata yıl boyunca ekilebilir. Yaşadığı iklimi çok severse ilkbaharda küçük beyaz çiçekler açar. Fakat iç mekan bakımında çiçek açması çok daha zordur.

 DRACAENA MARGİNATA NE KADAR BÜYÜR?

Dracaena marginata, sıcak iklimlerde dış mekan bakımında yaklaşık 20 fit kadar büyüyebilmektedir. Ancak genellikle saksıda iç mekan bitkisi olarak yetiştirilir ve 6 fit veya daha az budanmış halde tutulur.

 DRACAENA MARGINATA TOPRAĞINDA GÜBRE İHTİYACI

Gübre ihtiyacı nispeten düşüktür ve gelişen bir bitkiye sahip olmanın temel bir bileşeni değildir. Büyümelerini artırmak için baharın başında dengeli kontrollü sıvı gübre kullanabilirsiniz. Kışın gübreleme yapmayın.

 DRACAENA MARGINATA ZEHİRLİ Mİ?

Dracaena marginata güzel olduğu kadarda zehirlidir. İnsanlar için zararlı olmasa da yapraklarını tüketmek kediler ve köpekler için son derece zehirlidir. Kediler özellikle toksik alkidler içeren yaprakları çiğnemekten hoşlanırlar. Evcil hayvanınızın kusma, ishal, mide tahrişi, aşırı salya, ağız içinde ve çevresinde tahriş, yüzün şişmesi, zayıflık belirtilerinden herhangi birini sergilediğini fark ederseniz, derhal bir acil durum veterineri ile iletişime geçin.

 

 

 

 

 DRACAENA MARGİNATA NASIL ÇOĞALTILIR?

Dracaena marginata’yı suda köklendirip çoğaltabilirsiniz. Gövdesinde yer alan düğüm (boğum) çizgilerinden düz uçlu sterilize edilmiş kesici ile kesip suda köklenmeye bırakabilirsiniz. Köklenme gerçekleştikten sonra bol hava delikli, uygun büyüklük ve derinliğe sahip saksıya aktarabilirsiniz.

 SAKSI DEĞİŞİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

Dracaena marginata çok yavaş büyüme gösterdiği için genellikle 2-3 yılda bir saksı değişimi yapılmaktadır. Bu arada saksı toprağını yıllık olarak yenileyebilirsiniz.

 DRACAENA MARGANİTA’DA UNLU BİT HASTALIĞI

Genelllikle unlu bit hastalığına yakalanmaktadır. Yine örümcek akarlarına yuva olmaya yatkındır. Genellikle çok sıcak ve nemsiz kaldığında hastalıklara yakalanması kolaylaşmaktadır.