BEGONYA BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

BEGONYA BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


 

 

 

BEGONYA ÇİÇEĞİ

 

Begonya/Begonia Elatior nem oranı yüksek ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir. Yaz döneminde bitkinizi bolca sulamalısınız ve ayrıca yapraklarına su püskürtmelisiniz. Kış dönemindeyse toprağı kurumayacak şekilde sulamanız yeterlidir.

 

BEGONYA NEDİR ?

Begonya çiçeği (Begonia), 200’den fazla türü ve renkli çiçekleriyle göz dolduran, yıllardır her evin saksılarında yer edinmiş bitkilerden biridir. Anavatanı kaynaklara göre Güney Amerika, Güney Afrika ve Asya’dır.

 BEGONYA ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Çiçeklerini yaz döneminde açan begonya çiçeği renkleri; sarı, kırmızı, pembe, beyaz ve turuncu renklere sahiptir.

Ayrıca yapraklarının görüntüsüyle de dikkat çeken begonya bu özelliği nedeniyle son yıllarda sıkça iç mekanlarda yer verilen bitkilerden biri oldu diyebiliriz.

Begonya çeşitleri;

Yumrulu begonya

Yaprak begonya

Ağaç begonya

Çiçekli begonya

Baston begonya gibi çeşitli türlere sahiptir.

Begonyaların daha çok evde bakılan türlerinden biri olan çiçekli begonya türünün bakımından bahsedeceğiz bu yazımızda.

 

 


 

 BEGONYA NASIL ORTAMDA YETİŞİR?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

 BEGONYA BAKIMINI DERİN OLMAYAN BİR SAKSIDA YAPMALISINIZ

Kısa ve küçük kök yapısına sahip olduğu için bitkinizi çok derin bir saksıya dikmemelisiniz. Bitkiniz geliştikçe saksı boyutunu derecelendirerek büyütebilirsiniz. Ayrıca mutlaka tabanında birden fazla hava deliğine sahip özellikte saksı tercih etmelisiniz. Drenajı iyi sağlayamazsanız yani hava deliksiz bir saksı tercih ederseniz ne yazık ki bitki köklerininiz büyük bir hasar alacaktır.

 BEGONYA NASIL SULANIR?

Begonyaların sulanması toprak nemi kontrol edilerek yapılmalıdır. Nemi seven bir bitki olduğu için toprağı çok uzun süre kuru kalmamalıdır. Fakat sulama yaparken aniden ve hızlı bir şekilde suya boğmamalısınız. Dengeli bir sulama gerçekleştirmelisiniz. Yani toprağın eşit şekilde ıslanması yeterlidir. Özellikle yaz döneminde çok sık olmamak şartıyla ara ara yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

 

 


 

 BEGONYA NEDEN YAPRAK DÖKER

Eğer bitkinizin çiçek ve yapraklarında dökülmeler meydana geliyorsa bu durumda yerini değiştirmelisiniz. Güneşe maruz kalmayacağı, aydınlık bir konuma yerleştirmeniz bitki sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Rüzgar, hava akımı, başka cisme temas, kalorifer/klima etkisine maruz kalmaktan hoşlanmaz. Böyle bir durumda yapraklarında kuruma, sararma ya da mini yara izleri gözlemlemeniz mümkün.

 BEGONYA BAKIMI İÇİN TOPRAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Begonya bakımı için toprak seçimi önemlidir. Toprak; organik maddelerce zengin, humuslu, suyu bünyesinde tutmayan, taneli, geçirgen özellikte olmalıdır.

 NEM SEVEN BİTKİLERDENDİR

Kış aylarında bakıldığı ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir. Fakat yine aydınlık bir konumda bakılmaya ve bulunduğu ortamın sıkça havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Nem seven bir bitki olduğu için evin en nemli bölümü olan mutfakta bakımını sürdürebilirsiniz. Ayrıca kışın sulamasını daha seyrek periyotta ve dinlendirilmiş su ile yapmaya dikkat etmelisiniz.

 TOPRAK NE SIKLIKLA YENİLENMELİDİR?

Toprağını iki yılda bir yenilemeniz bitki sağlığı için önemlidir. Yine kuruyan yaprak ve çiçekleri mutlaka bir makas yardımıyla temizleyeme çalışın. Eğer bitkinize doğru bakım şartlarını sağlayamazsanız bazı hastalıklar ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır.

 BEGONYA HASTALIKLARI

Küllenme hastalığı, yaprak lekeleri, kurşuni küf gibi hastalıklar sıkça görülenler arasındadır. Yine kırmızı örümcek, thripler ve yaprak biti gibi zararlılarda çok sık görülmektedir. Bazı hastalıklar basit yöntemlerle atlatılabilir. Fakat küllenme gibi hasar veren hastalıklarda çok geç kalmadan uygun zirai ilaç kullanılmalıdır. Eğer müdahaleye geç kalınırsa diğer bitkilere de bu hastalık yayılır.

 BEGONYA NASIL ÇOĞALTILIR ?

Begonyayı çoğaltma işlemini ilkbaharda yapabilirsiniz.Çoğaltılması kolay bitkilerden biridir. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç kural söz konusudur. Tohumdan, çelikle ya da kök ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Tohumları kış mevsiminde uygun toprak üzerine, yüzeye yakın olacak şekilde dikiyoruz. İlkbahara doğru filizlendikten sonra uygun saksılara bitkileri aktarabilirisniz.


 

 YAPRAKTAN ÇOĞALTMA

Yapraktan çoğaltmak için bir adet orta büyüklükte yaprak seçilir. Steril edilmiş kesici yardımıyla her kesilen parçada bir damar bulunacak şekilde yaprak bir kaç parçaya kesilir. Organik bir toprak üzerine bu parçaları yerleştirin ve köklenmesine şahit olun.

  • Onlarca farklı türü vardır begonyanın. Çok renkli bir bitki olduğu için saksılarda, çiçek tarhlarında ve bordürlerde kolayca yetiştirebilirsiniz.

  • İç mekanda yetişenleri 15-21°C arasında mutlu olur. Kış aylarında sıcaklığın 10°C’nin altına düşmemesine özen gösterin. Yarı gölge ve güneş alan bir alana yerleştirin.

  • Organik maddece zengin, geçirgen topraklara ihtiyaç duyar. Toprağının sürekli nemli tutulmasını ister.

  • Sularken çiçeklerini ve yapraklarını ıslatmamaya özen gösterin. Bazı türleri tohumla, bazı türleri yumruyla yetiştirilir.