ALOCASİA POLLY (FİL KULAĞI) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Yeni Üye Olan Herkese Anında %10 İndirim Kuponu 

bitki ara sepet

ALOCASİA (FİL KULAĞI) BİTKİSİ HAKKINDA TÜM BİLGİLER


 

FİL KULAĞI BİTKİSİ

 

Fil kulağı bitkisi (alocasia) yeşil yaprakları üzerindeki beyaz çizgileri ile etkileyici bir görünüme sahiptir. Doğrudan güneş ışığını sever. Güneş ışığını gören kısımlar ışığa doğru bir eğilimde bulunur. Gölgede kalan kısımların da güneş görmesi için düzenli olarak saksının döndürülmesi gerekir.

Fil kulağı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Fil kulağı çiçeği nasıl çoğaltılır? Alocasia polly özellikleri, yaprak sararması neden olur, hastalıkları nelerdir,saksı ve toprak seçimi nasıl olmalı,ne zaman saksı değişimi yapılır,budamayapılır mı?Fil kulağı bitkisi (Alocasia polly) bakımı ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtlarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı.

 

 FİL KULAĞI ÇİÇEĞİ BAKIMI

Alocasia polly yani fil kulağı çiçeği bakımı ile ilgili bazı püf noktalar mevcuttur. Ne kadar iyi bir ortam hazırlarsanız bitkiniz o derece sağlıklı gelişim gösterecektir.

Aydınlıktan faydalanmayı seven bir bitkidir. Fakat iç mekanda filtrelenmiş gün ışığı yani perde arkası ışığı almayı daha çok sever.

Fakat bu ışığa çok uzak olmayacak şekilde konumlandırmanız gerekiyor.

Bulunduğu iç mekanın düzenli havalndırılması da çok önemlidir. Bitkileri genel olarak iç mekan bakımlarında havasız bir ortamda yetiştirmek sağlıkları açısından sorunların doğmasına neden olur.

Dış mekan bakımında da öğle güneşinin yakıcı etkisi altında kalmadığı fakat sabah ya da akşam güneşinin yakıcı olmayan etkisine maruz kalabileceği bir noktada konumlandırıp bakım sağlayabilirsiniz.

Fil kulağı eğer bakım koşullarını çok severse inanılmaz büyüklükte yapraklarıyla gelişim göstermeye devam eder. Dev bitkiler içinde en gösterişli olanlarından biridir.

Fil kulağı bitkisi nemli bölgelerde inanılmaz sağlıklı gelişir. Bu nedenle bulunduğu ortam eğer kuru bir havaya sahipse mutlaka ama mutlaka yaprak yüzeyi ve gövdesi su püskürtücü yardımıyla nemlendirilmelidir. Hatta mümkünse duşakabine sokup duş başlığı ile yağmur etkisinde komple yıkama ve sulama işlemi gerçekleştirmek bitki yapraklarının kurumasını da önleyecektir. Özellikle kışın haftada bir gün bu şekilde sulamayı çok sevecektir.

Kışın çok fazla don olaylarının gözlenmediği bölgelerde yaz kış dış mekanda bakım sağlamak için uygun bir bitkidir.

Fil kulağı bitkisi tek taraflı ışık alıyorsa mutlaka ışık almayan bölümleri düzenli olarak ışığa doğru çevrilmelidir. Böylelikle bitkide dik formda gelişim gösterecektir.

 

 FİL KULAĞI ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Fil kulağı bitkisini çoğaltmak için kök ayırma yöntemini kullanabilirsiniz. Kökler rizomlu olduğu için çok kolay filizlendirebilmekte mümkündür.

Yapraktan çoğalır mı? Dipten bir yan filizden uzamış bir yaprak varsa ve dipte filizin kendi rizom oluşumu varsa gübresiz, kumlu bir toprakta köklenebilir. Ancak direkt yaprağı keserek köklendirmek mümkün değildir.

 

 FİL KULAĞI BİTKİSİ BUDAMA

Fil kulağı bitkisinin (Alocasia polly) dallarının üzerindeki çiçekler solduktan sonra bitkinin yeni yaprak ve çiçek açması için steril bir kesici ile bitki budanmalıdır. Kesilen bölgelerin hava akımı ile temasından çürümesini engellemek için mum, hamur, bal mumu ile kapatılması sağlıklı olacaktır.

 FİL KULAĞI BİTKİSİ HASTALIKLARI

 

Fil kulağı çiçeği bakımında bazı olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Fazla sulamadan kaynaklanan yaprak sararma sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Eğer saksınız yeterli hava deliğine sahip değilse mutlaka hava delikli saksıya bitkinizi aktarın. Yoksa drenaj sağlanamadığı için bitki kökleriniz çürüme riski altında kalıyor olacaktır. Bunu da yapraklarını sarartarak belli eder.

Yine yakınında hasta başka bitki bulunması bitki sağlığını riske atacaktır.

Uygun toprakta bakım sağlamıyorsanız ve bitki yanlış toprak nedeniyle yeterli minerali bünyesine temin edemiyorsa yine olumsuzluklar yaşanır.

Bitkiye uygun olmayan besin kullandığınızda da yine bitkide sorunlar ortaya çıkar.

Yapraklarda herhangi bir hastalık oluşmasını istemiyorsanız ve bitlenme sorununun önüne geçmek için düzenli olarak bitki yapraklarını nemli bir bezle silebilirsiniz.

 FİL KULAĞI BİTKİSİ SULAMA NASIL OLMALI?

Sulamasını toprak nemini kontrol ederek yapmalısınız. Buna göre kendinize bir sulama periyodu hazırlamanız mümkün.

 FİL KULAĞI TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Toprak olarak suyu bünyesinde tutmayan, organik maddelerce zengin,humuslu, taneli dokudaki toprakları çok sever. Nemi seven bir bitki olduğu için nemli toprakta yaşamayı çok sever.Toprak perlitle desteklenip drenajı iyileştirilebilir.

 FİL KULAĞI BİTKİSİ SAKSI DEĞİŞİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

Herhangi bir olumsuz durum yaşamadığınız sürece Fil kulağı bitkisi için (Alocasia polly)

2 yılda bir toprak değişimi ve saksı değişimi yapılabilir.Havanın ısınmaya başladığı nisan ayı ortalarında bu değişimleri tamamlayabilirsiniz. 

 FİL KULAĞI BİTKİSİ ÖZELLİKLERİ

 

Fil kulağı bitkisi (Alocasia polly), Araceae familyasının Colocasieae grubuna ait yumrulu ve rizomlu bitkilerdir. Anavatanı Güney ve Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkmıştır.

Son yıllarda dekoratif olarak iç mekanda sıkça yer verilmeye başlanmıştır. Genellikle kıyı kesim şehirlerimizde evlerin bahçelerinde sıkça rastlayabileceğiniz bir bitkidir.İri yaprakları filin kulaklarına benzediği için bu isim ile anılmaktadır.

Türkiye’de Mersin’de fil kulağının bir türü olan Colocasia esculenta’nın kökleri tatlı patates olarak tüketilmektedir. Hatta Kıbrıs patatesi olarak da bilinir. Tadının güzel olduğu söylenmektedir. Yöresel olarak gölevez adıyla bilinir.